Triduum Paschalne

Od 6 do 8 kwietnia Kościół Święty przeżywał Triduum Paschalne, czyli jedno Wydarzenie Zbawcze rozciągnięte na 3 dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Był to czas niezwykle bogaty liturgicznie również w naszej kaplicy i jako wspólnota Kościoła spotykaliśmy się częściej niż zwykle: rano – na Liturgii Godzin, a po południu lub wieczorem – na Liturgii, upamiętniającej i uobecniającej Tajemnicę danego dnia.

Ten rok był jednak dla nas szczególny, ponieważ obfitował w wiele osób, które pojawiły się na naszym widnokręgu, ażeby nam towarzyszyć w tych dniach. Z tego powodu utworzyła się swoista „lista dziękczynna”, którą pragniemy tutaj zamieścić.

Toteż serdecznie dziękujemy o. Markowi Skowrońskiemu OFM Cap. z naszej bydgoskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów za przewodniczenie porannej Liturgii Godzin Wielkiego Czwartku, a także członkom Franciszkańskiego Zakonu Świeckich za udział. Dziękujemy kapłanom, którzy przewodniczyli Liturgii i wygłosili Słowo Boże w kolejnych dniach Triduum: ks. Łukaszowi Boruchowi, ks. Piotrowi Wachowskiemu oraz ks. inf. Mirosławowi Gogolikowi. Oczywiście, dziękujemy również naszemu kapelanowi, ks. Piotrowi Buczkowskiemu, za wierne towarzyszenie nam w tych dniach.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych lektorów: p. Krzysztofa, p. Kazimierza i p. Karola, od lat związanych z naszą wspólnotą i służących przy ołtarzu w naszej kaplicy. Do tych szczególnych podziękowań dołączamy również Wojowników Maryi, którzy z podziwu godnym zapałem wspomogli nasze „siły liturgiczne”.

Dziękujemy również wszystkim wiernym, którzy te najważniejsze dni roku liturgicznego postanowili przeżyć razem z nami, w naszej małej kaplicy na Gdańskiej. Wszyscy razem – kapłani, lektorzy, wierni – stworzyli tak wspaniałą wspólnotę, że nawet po Liturgii Wigilii Paschalnej, która skończyła się ok. godz. 23, nie chciało się odchodzić! Do Was wszystkich kierujemy wielkie, z serca płynące BÓG ZAPŁAĆ!

Na ostatku – bo już w temacie „poza-liturgicznym” – pragniemy podziękować wszystkim naszym świątecznym Dobroczyńcom. „Dobroczyńcom” pisanym przez wielkie „D”, ponieważ Wasza hojność i otwarte serca z roku na rok wprawiają nas w coraz większe zadziwienie, a w sercach rodzą coraz większe DZIĘKCZYNIENIE – za Bożą Opatrzność, która troszczy się o nas przez Was. Tym bardziej w obecnym czasie kryzysu, o którym nikogo nie trzeba przekonywać, nam niczego nie brakuje i możemy wieść spokojne życie, nie martwiąc się o jutro i omadlając wszystkie intencje i sprawy, w których jesteśmy proszone o modlitwę. Toteż po prostu: DZIĘKUJEMY! Wasze ofiary (czy duchowe, czy materialne) są dla nas wyrazem Waszej wiary – w Boga, a także, jakby nie patrzeć, w sens naszej posługi. Są więc też dla nas wielkim mobilizatorem, że WARTO! Tak samo, jak polegacie na nas, tak i Wy jesteście wsparciem dla nas – pod wieloma względami. BÓG ZAPŁAĆ!

 

 

W tym roku Liturgia Wielkiego Piątku była transmitowana na żywo z kanału YouTube naszej diecezji. Toteż w tym miejscu pragniemy podziękować panom odpowiedzialnym za warstwę techniczną całego przedsięwzięcia, którzy podeszli do sprawy z wielkim profesjonalizmem, ale i z wielką DYSKRECJĄ – co było ważne tym bardziej w Wielki Piątek, naznaczony ciszą i skupieniem. Serdeczne Bóg zapłać!